A tavalyi nyár folyamán folyamatosan lépten-nyomon belebotlottam ebbe a történetbe, de odáig sohasem jutottam el, hogy esetleg meg is nézzem a filmadaptációt. Már a cím is nagyon tetszik nekem: büszkeség és balítélet. Annyira egyszerű, és méltóképpen összegzi a mű tartalmát. Mivel valami láthatatlan erő folyton az utamba sodorta, úgy döntöttem, hogy elolvasom. Találtam is egy példányt az iskolai könyvtárban, s a borítója igazán megnyerő: egy korhű ruhába öltözött pár található rajta, nyilvánvalóan a két főszereplő.
A történet a Bennet család lányairól szól, akik a XIX. századi Angliában élnek, s leghőbb vágyuk, hogy jól menjenek férjhez. Az ebből fakadó vágyból szinte csak Elizabteh, a második legidősebb lány, és a húga kivételek. A sztori Elizabeth szemszögéből íródott, aki korához képest elég éles eszű. A bonyodalom akkor kezdődik, amikor a szomszédos birtokra egy fiatal, gazdag férfi költözik, aki mellesleg hajadon. A birtokra látogat hozzá a legjobb barátja, Mr.Darcy is, aki mindenben ellentettje barátjának: távolságtartó, büszke és kimondottan ellenszenves. Mr. Darcy kétségkívül a kedvenc karakterem, az a fajta férfi, aki számos meglepetést tartogat. Egy bálon találkoznak Elizabeth-tel, akit a férfi rangján alulinak, s teljesen átlagosnak talál. A probléma az, hogy véleményének hangot adva fel sem kéri táncolni a lányt, aki meghallja ezt, s megharagszik a férfira.
Ebben a korban elég nagy udvariatlanság volt az, ha valaki nem kért fel egy nőt táncolni. Mr. Darcy pedig magasról tesz kora elvárásainak. Csakhogy minél többet találkozik a lánnyal, annál jobban kedveli, s egy későbbi mulatságon már készséggel táncba vinné, csakhogy ekkor a lány mond neki nemet. Mr. Darcy jóképű és nagyon gazdag, a nők odavannak érte, így elég furcsa neki a tény, hogy visszautasították, ez még jobban arra ösztökéli a szívét, hogy Elizabeth felé húzzon. A történet tele van intrikával és félreértésekkel, a legnagyobb gond az, hogy Elizabeth rosszul ítéli meg a férfit, s ez nehezíti egymásra találásukat. Igen, igazi balítélet. Emellett a mű központi eleme a büszkeség, amely a lányban és Mr. Darcyban is túlteng. Kétségkívül az egyik kedvenc jelentem az, amikor Mr. Darcy a maga sajátos módján, legyűrve saját negatív érzéseit, dacolva a társadalmi különbségekkel, feleségül kéri Elizabeth-et. „Hiába küzdöttem. Nem sikerült. Nem tudom elfojtani, amit érzek.” – kezd bele hosszú monológjába a férfi, amelynek lényege, hogy azért nem vallott eddig szerelmet a lánynak, mert az alacsonyabb származású, s szégyenletes rokonsággal rendelkezik. Azt hiszem, érthető, hogy egy ilyen vallomás után miért utasítja őt vissza lány. Ráadásul egyéb sötét dolgok is kiderülnek Mr. Darcyról.
Többet nem szeretnék elárulni a sztoriról, mert nem akarom lelőni a poént. Összességében azt mondhatom, hogy úgy a 200. oldaltól nem tudtam letenni a könyvet, s elegendő inspirációt adott ahhoz, hogy más regényeket is elolvassak Jane Austentől. Mindenkinek ajánlom, aki szeretne olvasni egy régi hangvételű, fantázialénymentes, elbűvölő történetet.
Aurora blogja: www.worldofvivien.gportal.hu.
Könyv az Ulpius-ház webshopban
Utolsó hozzászólások