„Kávéfoltos levelekből, megsárgult, tépett szélű dokumentumokból, elrongyolódott naplókból és felesleges tárgyak szagából próbálom összerakni ezt a történetet. (…) Arra gondoltam, hátha az igazság helyett mondogatott és a valóság helyett megélt történetek összeillesztve valósággá válnak.”
Egy falu, melyben mindenki jó barát. Egy ország, mely darabjaira hullik. A boldogság, melyeket az évek félelemmé, kételyes bizalommá alakítanak át. A műsorairól híres Művész úr első regényéhez belelapozott egy felmenője naplójába, és a hétköznapi tárgyak a történetbe való észrevétlen becsempészésével bemutatja felkutatott őseit, életüket, életre kötött barátságukat. Figyelemmel kísérhetjük egy festmény szemszögéből egy arisztokrata család államosítását, rá ülhetünk egy tulipános faládára, és onnan hallgathatjuk a konyhában a sülő csirkecomb sercegése mellett Tövispuszta lakóinak titkait, pártállásait, és ki nem mondott szavait, vágyait.
Kepes András könyvében hasznos információkat kaphatunk, hogy kiegészítsük a történelem órákon szerzett tudásunkat a két világháború közötti időszakról, az igazi korrupcióról. Majd együtt vonuljunk egy ártatlan keresztény lánnyal a zsidótáborba, megérezzük éhes gyomrunk korgását, és a szerelem... igen, a tiszta szeretet az, ami ilyen időkben is, mint mindig a sajgó szív segítségére siet.
Kovács Annabella írása
Utolsó hozzászólások