Egy véletlen folytán kerültem közelebbi kapcsolatba Fábián Janka munkásságával, egy különleges napon. Szenteste napján - a finom vacsora és az örömteli ajándékozás után - Anyósomtól kértem egy "kölcsön-könyvet" (mint ahogy eddigis már többször), hiszen a pár napos Ünnep alatt végre újra hódolhattam régi szenvedélyemnek, az olvasásnak. Anyósom ezekkel a szavakkal nyújtotta át nekem a könyveket: "Ismerlek már, így biztos vagyok benne, hogy szeretni fogod, és kedvedre való lesz. Én nagyon megszerettem..." Mit is mondjak...igaza lett.. De azt talán még Ő sem sejtette, hogy mennyire... :)
Akkor pedig el is kezdeném a könyv értékelését, melyről eddig szó volt, ez pedig az "Emma trilógia". Az első rész az Emma szerelme, második az Emma fiai, harmadik pedig az Emma lánya címet viseli. Az első részt két-három nap, a másik kettőt szintén hasonló időintervallum alatt "kivégeztem". Rövid és tömör jellemzéssel annyit mondanék róla: letehetetlen, magával ragadó, sodró lendületű, elgondolkodtató családregény. A Kóthay család életét követheti nyomon az olvasó több generáción át, egészen a XX. század végéig. Amiben az Emma trilógia több, mint egy átlagos családregény, az szerintem a pontos, precíz történelmi események bemutatása, a szereplők rendkívül részletes jellemábrázolása és a fordulatos cselekményvezetés. A könyv borítóján található "romantikus családregény" jellemzés hatására bevallom elbizonytalanodtam, hogy vajon tényleg nekem való-e ez a regény, hiszen a "szerelmetes", romantikus regények iránti olthatatlan vágyam már tizenéves koromban tovaszállt. Mégsem kellett csalódnom, hiszen a történet úgy lett fűszerezve romantikával, hogy az egy cseppet sem lett túlságosan negédes, giccses, hanem inkább szívbemarkoló, vagy éppen felemelő, elgondolkodtató.
Mindhárom részben a főszerepet a család tagjainak személyes életén kívül, a történelmi események kapják, de ezt sem száraz, érdektelen információhalmazok formájában, hanem úgy, mintha a szereplők révén mi is részesei lehetnénk akár az első világháború, a rettegett Horthy-korszak, a "nyilasok terrorja", az 1956-os forradalom történéseinek. Bárcsak a magyar iskolákban is így tanítanának történelmet, mint, ahogyan Fábián Janka ír, akkor talán mindannyian jobban tisztában lennénk kicsinyke országunk múltjával. Bennem a magyarságtudat, a múltban történtek miatti felháborodás, együttérzés és büszkeség még soha ilyen erővel nem jöttek elő. Az írónő a világban történt sok-sok szörnyűség mellett mégis hagyja felcsillanni a reményt, a hitet a jobb felé... Miközben végigkövetjük a regény szereplőinek sorsát, óhatatlanul mi is a részesei leszünk életüknek, és átértékeljük a mi életünket is. Miután elolvastam a trilógiát, napokig a hatása alatt voltam. Jó néha megpihenni, kikapcsolva elmerülni egy másik világban... Fábián Janka ezt nyújtja nekünk.
Fábián Janka könyvei az Ulpius-ház webshopban
Utolsó hozzászólások